Podczas określania wielkości stołu bilardowego ważne jest, żeby wziąć pod uwagę  otaczającą przestrzeń potrzebną wokół samego stołu, aby mieć wystarczającą ilość miejsca do grania w bilard i cieszyć się samą grą. Bylbyście zaskoczoni, jak często gracze uderzają o ściany, a nawet sufity swoimi kijami.

Pamiętaj, że aby zagrać w bilard, musisz mieć przestrzeń by precyzyjnie uderzyć białą bilę i osiągnąć odpowiedni kąt do następnego uderzenia. Dodanie wystarczającej przestrzeni, aby można było grać w grę, ma zasadnicze znaczenie. Możesz kupić krótkie kije aby zmieścić się w ciasnych pomieszczeniach, ale to nie jest najlepsze rozwiązanie.  

Gracze przy stołach bilardowych powinni mieć około 150cm wolnej przestrzeni po każdej stronie stołu - lub więcej, tak aby umożliwić swobodne manewrowanie kijem bilardowym. Wystarczy dodać 3 metry do wymiaru stołu bilardowego - długość i szerokość po obu stronach – żeby odpowiednio dopasować rozmiar stołu bilardowego do pomieszczenia. Pozostawiając mniej miejsca będziemy zmuszeni do nienaturalnego manewrowania kijem (w celu uniknięcia uderzania w ścianę) lub używania skróconego kija, co zdecydowanie utrudni nam swobodę i/lub precyzję oddanych uderzeń.  

Jednym z kompromisów do rozważenia w małej przestrzeni jest zakup mniejszego stołu bilardowego, który mieści się w mniejszych pomieszczeniach, ale ogranicza możliwość gry na wysokim szczeblu.  

W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest kupienie największego stołu, na który można sobie pozwolić. Jeśli grasz  (lub chcesz grać profesjonalnie), po pewnym czasie grając na dużym stole, będziesz zdziwiony tym, jak dobrze grasz na mniejszych stołach.  

Określając przestrzeń potrzebną na stół bilardowy, obszar gry i wielkość stołu nie są jedynymi wytycznymi. Należy pamiętać o kilku innych sprawach, aby można było bezpiecznie i profesjonalnie grać w bilarda. Rozażając kupno stołu bilardowego lub stołu do snookera zwróć uwagę na:

  • Lampy - upewnij się, że są one zainstalowane przed dostarczeniem stołu bilardowego. A jeśli dodatkowe elementy wyposażenia (szafy, barki) są w planach, upewnij się, że nie będą Ci one przeszkadzały.        
  • Dywaniki - jeśli planujesz wykładzinę upewnij się, że jest to dywanik antypoślizgowy i że jest on zabezpieczony w trakcie montowania stołu.          
  • Doradztwo - w celu uniknięcia błędów skorzystaj z doświadczonego zespołu profesjonalistów  - dobór, montaż oraz serwisowanie stołu bilardowego są bardzo ważne.  

Manewrowanie stołem w trakcie wnoszenia do pokoju bilardowego:  klatki schodowe i korytarze to duże wyzwanie - upewnij się że korzystasz z usług profesjonalnego zespołu do montażu stołu bilardowego.  Planowanie jest kluczowe.

Zaplanuj to z nami!