Bilard to gra znana od dawna, obecnie łączona głównie z rozrywkami barowymi. Warto jednak pamiętać, że w bilard grywa się także w wielu innych okolicznościach, a stół bilardowy możesz mieć nawet w swoim domu. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że wyróżnia się mnóstwo odmian bilarda. Najpopularniejsze są 3 warianty:

  • karambol – rozgrywka odbywa się na stołach bez łuz, zwykle o długości 10 stóp, w tym balkline, straight rail, three cushion, bilard artystyczny czy czwórka,
  • pool – w tej grupie mieści się wiele gier bilardowych, które rozgrywa się na stołach z sześcioma łuzami. Stoły mają długość 7, 8 lub 9 stóp, najczęściej spotykane rozgrywki to ósemka, dziewiątka (popularna gra zawodowa), dziesiątka czy czternaście plus jeden,
  • snooker, ruska piramida i bilardy angielskie – tutaj rozgrywka odbywa się na stole bilardowym z sześcioma łuzami, które określane są stołami do snookera. Jego wymiary zwykle mieszczą się w granicach 12 stóp na 6 stóp.

Oczywiście to tylko niektóre przykłady, a na całym świecie wyróżnia się znacznie więcej wariantów tej niezwykle popularnej gry.